Rozhodla jsem se trochu rozšířit městský mobiliář v naší výloze. Na 3D tiskárně byly vytištěny bočnice lavičky a područky. Z balsy tl. 1,5 mm jsem si nařezala proužky dlouhé 11 cm a široké 6 mm. Proužky balsy jsou k bočnicím lepeny Pattexem. Dvěmi proužky balsy jsem si nejdříve spojila bočnice laviček a pak postupně nalepila všechny proužky. Nakonec jsou nalepeny područky.
Líbí se vám moje lavička a chtěli byste si takovou zkusit udělat? Bočnice, područky a plátek balsy vám zašleme za 50,- Kč.
Nastal čas vyhovět mému synovi a pořídit mu také domeček. Osmiletý kluk má však úplně jiné představy, jak by měl jeho dollhouse vypadat: měl by to být dům hrůzy. Musím přiznat, že mě tento projekt nadchnul, protože to bude úlet od nazdobených idylických interiérů, pastelových barev a dokonalých figurek do ponurého šera, záhrobí a ke strašidlům.
K tomuto projektu jsem vybrala domeček, který dostal syn jako dvouletý. Dřevěná farma se zvířátky už byla dlouho bez pozornosti našich dětí, příležitostně ji využíval jen náš kocour jako úkryt před návštěvou. Do domu má tato stavba sice daleko, ale taková strašidelná stodola by snad synovi pro začátek stačila. Možná máte doma podobný dětský domeček, pokuste se mu dát nový kabát a možná se k němu vaše odrostlé dítko zase vrátí.
První den rekonstrukce: nátěr
Nejdříve domeček dostane nové barvy. Pro usnadnění natírání jsem odšroubovala střechu. Dokonale zelená vrata jsem natřela krakelovacím lakem. Po zaschnutí jsem je přetřela černou barvou, ve které se díky laku udělaly zelené prasklinky. Hnědá vrata na půdě dostala černé stínování a kladka s hákem je také v odstínech černé a hnědé. Štítové stěny jsou natřené šedou barvou, na kterou jsem pak houbičkou tupovala černé skvrny. Po zaschnutí jsem černou pastelkou nakreslila obrysy kamenných kvádrů. Nakonec jsem kamennou zeď natřela klovatinou, která kresbu zafixovala. Boční stěny jsem zatím nechala původní, později budou tapetovány.
Podlaha domečku je v odstínech šedé. Na vnitřní stěny jsem nanesla strukturovací pastu, abych rozbila dokonale rovné plochy stěn. Po zaschnutí jsem houbičkou nanesla světlejší odstíny šedé, bílé a i trochu zelené a žluté. Nakonec na místa se strukturovací pastou jsem suchým štětcem nanesla černou barvu, aby vynikly praskliny. Z papírové tapety s potiskem režného zdiva jsem vytrhla nepravidelné tvary a okraje ještě opálila plamenem. Ty jsem nalepila na několik míst jako obnažené zdivo po odpadlé omítce. I strop místnosti dostal nádech plísně a hniloby.
Druhá fáze rekonstrukce: elektrifikace a tapetování
Tento domeček bude mít všechny čtyři strany pohledové, takže tady není místo na připevnění zásuvkového panelu. Pomůžu si tedy komínem, který připevním zvenku na pravou stěnu domečku a do něj všechny dráty svedu a schovám. Bude to mít ještě jednu výhodu: nebude to tak snadno dostupné dětským prstíčkům….
Na komín i boční stěny jsem nalepila tapetu. Na ni jsem ještě nalepila proužky z balsy jako dřevěné trámy. Akrylovou barvou jsem tapetu trochu začernila a nakonec jsem celý povrch natřela klovatinou.
V rohu místnosti, který přiléhá ke komínu, jsem vystavěla krb. Jeho obezdívka, zadní stěna i kamenná podlaha jsou z modelářské hlíny tvrdnoucí na vzduchu. Římsa je z balsy. Krb je elektrifikovaný, iluzi žhnoucích polínek jsem vytvořila ze žárovky zasunuté do otvoru, který jsem vyvrtala do většího červeného korálku. Kolem jsou nalepená polínka z usušených proutků. Lustr je vytištěný na 3D tiskárně a osazený třemi žárovkami. Visí na řetízcích a jsou na něm nalepené pavučiny.
Pro střechu jsem vyřízla nové desky. Původní střecha měla velká okna, která by půdu příliš prosvětlovala a těžko bych dosáhla ponuré atmosféry. V jedné desce je navíc vyříznutý otvor pro nově instalovaný komín. Na vnitřní stranu střechy jsem nalepila černé proužky z balsy a omítku jsem natřela šedou barvou, na kterou jsem houbičkou natupovala odstíny černé a bílé. Na podlaze je tapeta se vzorem prkenné podlahy. Po nalepení jsem ji přetřela ještě klovatinou, aby byla odolnější proti poškrábání a roztržení. Lucerna visící ze stropu vznikla na 3D tiskárně. Drát je vyvedený na střechu a do komína. Později ho překryjí střešní šindele.
Na střešní šindele jsem použila balsu tloušťky 1 mm, kterou jsem rozstříhala na malé obdélníčky. Odspodu nahoru jsem je postupně lepila tak, aby se vzájemně překrývaly. Po zaschnutí jsem šindele natřela akrylovou barvou a po té ještě klovatinou.
Nyní je domeček z venku hotový a přesunu se do interiéru. Ta nejzajímavější část je přede mnou, nápadů je hodně, tak mi zachovejte přízeň v tomto seriálu. Těšte se na strašidelné doplňky, které jsem vyrobila, nakoupila v našem eshopu nebo vytiskla na 3D tiskárně…
Třetí fáze rekonstrukce: zařizování interiéru
Z Fima jsem vymodelovala armádu hlodavců. Část z nich již našla útočiště na stole mezi kartami a alkoholem, na lustru a na klavíru…Pozornému okoku neunikne, že zadní okno je již osazené. Rám s mřížemi jsme vytiskli na 3D tiskárně.
Mezi dětskými hračkami jsem objevila figurky zvířat a vybrala jsem si medvěda na výrobu trofeje nad krb. Vzhledem k tomu, že se jedná o dutou plastovou figurku za pár korun, šla hlava uříznout poměrně snadno. Hlavu jsem nalepila na připravený štít. Trofej jsem nalepila na stěnu nad krbem.
Pro horní patro jsem vyrobila kulatý stůl s křeslem. Všechna křesla jsem očalounila červenou plstí a hrany ozdobila zlatou sňůrkou. I rakev, která vznikla na 3D tiskárně, dostala červené polstrování. Z Fima jsem vyrobila obsah pro tři skleněné dózy: prsty, oči a pijavice. Na stole je talíř s ropuchou. Dalším zařízením domu hrůzy je sud.
A nakonec obyvatelé domu hrůzy: dva kostlivci, kteří si rádi zatrsají.
A na závěr se podívejte na strašidelné video z domečku