Domácnost na počátku 20. století

Jelikož se pokouším svůj dollhouse zařídit ve stylu 30. let minulého století a pomalu se dostávám k vybavování kuchyně, musela jsem trochu zapátrat, jak vypadala domácnost mé babičky. Z dětství si pamatuji vyřazenou lednici, která stála na balkóně, a byly v ní uschovány prázdné zavařovací sklenice. Také starou pračku, která ustoupila „moderní“ Tatramatce. O postřehy z mého pátrání se s vámi podělím. Začnu typickým anglickým sporákem, jehož torzo jsem s hrstkou dalšího nábytku dostala a bude třeba ho restaurovat.

sporák - původní stav

 

 

 

 

Historie ikonického AGA sporáku se píše od roku 1922, kdy švédský fyzik Dr. Gustav Dalén pro svou ženu navrhl první akumulační sporák se dvěma plotýnkami a dvěma troubami. Od roku 1929 firma AGA Heat Ltd zahajuje jejich sériovou výrobu v Anglii. Za obrovskou popularitu a vysoké prodeje vděčí AGA talentovanému prodejci Davidovi Ogilvy a jeho celosvětové reklamní kampani ve 30. létech minulého století. Sporáky AGA se se svým typickým designem těší obrovské popularitě dodnes, jen tuhá paliva nahradil plyn a elektřina.

AGA - advert

AGA

 

 

 

 

 

 

 

 

Plošná elektrifikace domácností přináší mnoho technologických novinek jako elektrické lednice a pračky.

V roce 1927 představila firma General Electric elektrickou lednici s  kondenzátorem umístěným na horní ploše chladící skříně. Tento typ lednice se masívně rozšířil v domácnostech. Od třicátých let byl chladícím médiem freon, který nahradil amoniak, metylchlorid a oxid siřičitý, které byly příčinou nejedné tragické události ve výrobě i domácnostech.

lednice - advert

lednice

 

 

 

 

 

 

 

 

Velký obchodní úspěch měly v roce 1907 první elektrické pračky značky Thor. Řemenem poháněné perforované válce s lopatkami otáčely prádlo v mýdlové vodě. Pondělky (tzv. Blue Mondays  – laundry days) pravidelně ženami věnované celodennímu praní se počátkem 20. století pro mnoho amerických žen změnily. Výstižně to vyjadřovala reklamní kampaň firmy Automatics Electric´s „Ten O´clock and the Washing done“, neboli že v deset už je prádlo na šňůře.

pračka 1

pračka 2

 

 

 

 

 

 

 

Nezbývá, než paní Flintové zařídit moderní domácnost, aby měla více času na provozování kavárny.

Sdílejte články

    Napsat komentář